Cooperative and Experiential Education Division

Alvah K. Borman Meritorious Service Award

1979 Alvah K. Borman, Stewart B. Collins, Henry G. Hutton
1980 John L. Campbell
1981 Donald W. Lyon, Frank Vandegrift
1982 James O. Jones, Jack E. LeMay
1983 Robert L. Heyborne, Malcolm P. Clark
1984 R.W. Bogener
1986 Luther B. Epting, Donald R. Borrowbridge
1987 Jack M. Mangham, David R. Opperman
1988 Elizabeth M. Corlew
1989 Donald R. Commiskey
1990 J. Douglas, William H. Hitch
1992 Rebecca J. Simon, Louis Takacs
1993 Evelyn D. Harris, Jack D. Leer
1994 Mary Jo Fairbanks
1995 E. Sam Sovilla
1997 Mary Gordon Pawlawski, J. Mike Mathews
1998 William D. Taylor
2001 Brenda J. LeMaster
2003 Richard J. Abel and Les L. Leone
2004 Walter N. Odom
2005 Patricia D. Bazrod
2006 Maureen A. Barcic
2007 Robert R. Tillman
2008 Craig J. Gunn
2010 Harold B. Simmons
2012 Susan Matney
2013 Gayle G. Elliott
2014 Louise T. Carrese
2014 Roy T. Gregg

Best CEED Conference Presenter

2010 Robert Tillman

CEED Intern of the Year Award

2012 Kody Ensley

CIEC Best Moderator Award

1996 Curt Eley
1998 Harold B. Simmons
2001 Bonnie M. Salem
2003 Lisa Jones
2004 Maureen A. Barcic
2005 Walter N. Odom
2006 Louis Trent
2007 Daphene Cyr Koch
2011 Bryan E. Dansberry
2012 George F. Kent
2013 Naomi Powell

CIEC Best Paper

1992 Russell Straub

CIEC Best Presentation Award

1996 Curt Eley
2011 Robert R. Tillman
2012 Karen Kelly and Lorraine Mountain
2013 Chris Plouff

CIEC Best Session Award

1992 William D. Weston, Patti A. Bowman, Phillip D. Gardner, Russell Straub
1995 Emanuel Contomanolis, Beverly A. Gburski
1996 Gary L. Hamme, Ivonne Yost, Richard J. Abel
1998 Richard L. Canale, Ellen Duwart, Shannon Cash, Sherri Dressler, B. Ray Easterlin
1999 Harold B. Simmons
2001 Anita M. Todd
2003 Larry F. Hanneman, Patricia N. White, and Steven K. Mickelson
2004 Robert L. Musgrove, Lisa Jones, and Debbie Pearson
2005 Joseph J. Stahley
2006 Debbie Pearson, Doris Kirchner, Gayle G. Elliott, Ken Little, Mary Kordys, and John Schwenker
2007 Phil D. Gardner
2010 Suzanne H. Norris, Debe Williams and Harold B. Simmons
2011 Harold B. Simmons
2012 Paul D. Plotkowski and Alison A. Nogueira
2013 Lorraine A. Mountain and Louise T. Carrese

CIEC Best Speaker Award

1998 Thomas M. Akins
2001 Larry F. Hanneman
2003 Joseph J. Stahley
2004 Bernadette Friedrich
2005 Paul D. Plotkowski
2006 Louise T. Carrese, Debe Williams
2007 Chris Plouff

CIEC Best Workshop Award

2006 Debbie Pearson and Dick Johnson
2010 Gayle G. Elliott, Kara M. Leonard and Michelle McGee

Clement J. Freund Meritorious Service Award

1976 Stanley Fisher, Wiley Thomas
1977 Bruce C. Stoughton, James Wohford
1978 Al Barber, John Cain

CO-OP Student of the Year Award

2009 Anthony Schwartz
2011 Roshni Barot
2012 Melissa McPartland

Distinguished Service Award

1972 Robert B. Auld, F. Geroge Seulberger
1974 Ray Lindenmeyer

Lou Takacs Award

2004 E. I. du Pont de Nemours & Co. - Wayne Fontaine and Hugh Wyles
2006 George R. Whitted, Jr. and Dan France
2007 Dick Johnson, Patrick Skelly
2008 Frank Meledandri
2010 Candee J. Chambers
2011 Laura Chessa
2012 Dan Parker

Special Award

1995 Lawrence P. Grayson

Cooperative and Experiential Education Division

Alvah K. Borman Meritorious Service Award

1979 Alvah K. Borman, Stewart B. Collins, Henry G. Hutton
1980 John L. Campbell
1981 Donald W. Lyon, Frank Vandegrift
1982 James O. Jones, Jack E. LeMay
1983 Robert L. Heyborne, Malcolm P. Clark
1984 R.W. Bogener
1986 Luther B. Epting, Donald R. Borrowbridge
1987 Jack M. Mangham, David R. Opperman
1988 Elizabeth M. Corlew
1989 Donald R. Commiskey
1990 J. Douglas, William H. Hitch
1992 Rebecca J. Simon, Louis Takacs
1993 Evelyn D. Harris, Jack D. Leer
1994 Mary Jo Fairbanks
1995 E. Sam Sovilla
1997 Mary Gordon Pawlawski, J. Mike Mathews
1998 William D. Taylor
2001 Brenda J. LeMaster
2003 Richard J. Abel and Les L. Leone
2004 Walter N. Odom
2005 Patricia D. Bazrod
2006 Maureen A. Barcic
2007 Robert R. Tillman
2008 Craig J. Gunn
2010 Harold B. Simmons
2012 Susan Matney
2013 Gayle G. Elliott
2014 Louise T. Carrese
2014 Roy T. Gregg

Best CEED Conference Presenter

2010 Robert Tillman

CEED Intern of the Year Award

2012 Kody Ensley

CIEC Best Moderator Award

1996 Curt Eley
1998 Harold B. Simmons
2001 Bonnie M. Salem
2003 Lisa Jones
2004 Maureen A. Barcic
2005 Walter N. Odom
2006 Louis Trent
2007 Daphene Cyr Koch
2011 Bryan E. Dansberry
2012 George F. Kent
2013 Naomi Powell

CIEC Best Paper

1992 Russell Straub

CIEC Best Presentation Award

1996 Curt Eley
2011 Robert R. Tillman
2012 Karen Kelly and Lorraine Mountain
2013 Chris Plouff

CIEC Best Session Award

1992 William D. Weston, Patti A. Bowman, Phillip D. Gardner, Russell Straub
1995 Emanuel Contomanolis, Beverly A. Gburski
1996 Gary L. Hamme, Ivonne Yost, Richard J. Abel
1998 Richard L. Canale, Ellen Duwart, Shannon Cash, Sherri Dressler, B. Ray Easterlin
1999 Harold B. Simmons
2001 Anita M. Todd
2003 Larry F. Hanneman, Patricia N. White, and Steven K. Mickelson
2004 Robert L. Musgrove, Lisa Jones, and Debbie Pearson
2005 Joseph J. Stahley
2006 Debbie Pearson, Doris Kirchner, Gayle G. Elliott, Ken Little, Mary Kordys, and John Schwenker
2007 Phil D. Gardner
2010 Suzanne H. Norris, Debe Williams and Harold B. Simmons
2011 Harold B. Simmons
2012 Paul D. Plotkowski and Alison A. Nogueira
2013 Lorraine A. Mountain and Louise T. Carrese

CIEC Best Speaker Award

1998 Thomas M. Akins
2001 Larry F. Hanneman
2003 Joseph J. Stahley
2004 Bernadette Friedrich
2005 Paul D. Plotkowski
2006 Louise T. Carrese, Debe Williams
2007 Chris Plouff

CIEC Best Workshop Award

2006 Debbie Pearson and Dick Johnson
2010 Gayle G. Elliott, Kara M. Leonard and Michelle McGee

Clement J. Freund Meritorious Service Award

1976 Stanley Fisher, Wiley Thomas
1977 Bruce C. Stoughton, James Wohford
1978 Al Barber, John Cain

CO-OP Student of the Year Award

2009 Anthony Schwartz
2011 Roshni Barot
2012 Melissa McPartland

Distinguished Service Award

1972 Robert B. Auld, F. Geroge Seulberger
1974 Ray Lindenmeyer

Lou Takacs Award

2004 E. I. du Pont de Nemours & Co. - Wayne Fontaine and Hugh Wyles
2006 George R. Whitted, Jr. and Dan France
2007 Dick Johnson, Patrick Skelly
2008 Frank Meledandri
2010 Candee J. Chambers
2011 Laura Chessa
2012 Dan Parker

Special Award

1995 Lawrence P. Grayson