Educational Research and Methods Division

Apprentice Faculty Grant

2012 Maria-Isabel Carnasciali, Morgan Hynes, Alejandra Magana, James Pembridge
2013 Samantha Ruth Brunhaver, James Huff, Diane L Peters, Kathryn F Trenshaw, Mahnas Jean Mohammadi-Aragh

Benjamin J. Dasher Best Paper Award

1973 Walter D. Storey
1974 Richard Hooper
1975 John J. Allan III, J.J. Lagowski
1976 John Hipwell, David Blaume
1977 John W. Renner
1978 Albert J. Morris
1979 Donald R. Woods, Cameron M. Crowe, Terrence W. Hoffman, Joseph D. Wright
1980 Marilla Svinicki
1981 Martha Montgomery
1982 Albert L. Reimenschnider, Lyle D. Feisel
1983 Davood Tashayyod, James M. Trosino, Banu Onaral
1984 Billy V. Koen
1985 Billy V. Koen
1986 Richard S. Culver
1987 David A. Conner, David G. Green, Thomas C. Jannett, M.G. Rekoff, Jr., Dennis G. Smith, Gregg L. Vaughn
1988 Richard M. Felder
1989 Richard C. Compton, Robert A. York
1990 Cindy A. Greenwood
1991 Robert J. Whelchel
1994 Daniel M. Hull, Arthur H. Guenther
1996 Burks Oakley II, Roy E. Roper
1997 Curtis A. Carver and Richard A. Howard
2001 Burelson, Ganz, and Harris
2005 Carla M. Cooke, Glenn W. Ellis, and Gail E. Scordilis
2007 Gregory A. Moses, Michael Litzkow
2008 Eric Hamilton and Andrew Hurford
2009 William J. Leonard, Christopher V. Hollot, and William J. Gerace, Stephen J. Krause, Robert J. Culbertson, Mike Oehrtman, and Marilyn Carlson
2010 Glenda Stump, Jenefer Husman, Wen-Ting Chung, and Aaron Done
2011 Jeffrey L. Newcomer
2012 Kristi J. Shryock, Arun R. Srinivasa, and Jeffrey E. Froyd
2013 Alice Pawley, Brent K Jesiek, Robin Adams, and Jeffrey E. Froyd
2014 Jenefer Husman

Best Paper Award

2008 Ashley Ater Kranov, Carl Hauser, Robert G. Olsen, and Laura Girardeau
2009 Marisa K. Orr, Zahra Hazari, Philip Michael Sadler and Gerhard Sonnert
2010 Lisa R. Lattuca & David B. Knight
2011 Michael J. Prince & Margot A. Vigeant
2012 David Knight
2013 Alice Pawley
2014 So Yoon Yoon, P.K. Imbrie, Joe J.J. Lin, and Kenneth Reid

Distinguished Lecturer Award

1966 R.W. Tyler
1967 R.W. Fleming
1968 L. DuBridge
1969 J.A. Perkins

Distinguished Service Award

1997 James E. Stice
1999 Alisha A.W. Waller, Billy V. Koen
2001 Richard S. Culver
2004 Michael J. Pavelich
2005 Larry G. Richards
2006 Dan Budny
2007 Eric P. Soulsby
2008 Dan Moore
2009 Teri Reed-Rhodes
2010 Richard Felder
2011 Cynthia J. Finelli
2012 Jennifer Karlin and Matthew Ohland
2013 Richard A. Layton
2014 Daria A Kotys-Schwartz

Eminent Lectureship Award

1969 Harold E. Mitzel
1970 Robert M. Gagne
1971 Lewis B. Mayhew

Helen L. Plants Award for Special Events

1980 Helen L. Plants
1981 Jim Russell, John C. Lindenlaub
1982 Karl A. Smith, Harold Goldstein
1983 E. Dendy Sloan, Charles F. Yokomoto
1984 David W. Johnson, Karl A. Smith
1985 Billy V. Koen
1986 Martha A. Nord, Patricia H. Whiting
1987 John C. Lindenlaub
1989 Karl A. Smith
1991 Troy E. Kostek
1994 Alisha A.W. Waller, John C. Lindenlaub
1996 Billy V. Koen
1997 Burks Oakley II
2001 Melinda J. Piket-May
2005 William C. Oakes
2007 Ruth A. Streveler
2008 Maura J. Borrego, Lynita Newswander, and Lisa McNair
2009 Lisa Benson, William Moss, Scott D. Schiff, Sherrill B. Biggers, Marisa K. Orr and Matthew W. Ohland
2010 Russell Korte and Karl A. Smith
2012 Senay Purzer and Jonathan C. Hilpert
2013 Lynn Andrea Stein and Caitrin Lynch
2014 Mats Daniels

Ronald J. Schmitz Award for Outstanding Contributions to the Frontiers in Education Conference

1984 Carol Schmitz
1985 Lawrence P. Grayson, Joseph M. Biedenbach
1986 John C. Lindenlaub
1987 George Burnet
1988 James R. Rowland
1989 Lyle D. Feisel
1990 Edwin C. Jones
1991 Victor K. Schutz
1993 Bruce A. Eisenstein
1994 David V. Kerns, Jr.
1996 David R. Voltmer
1997 William E. Sayle II
1999 Dan Budny
2001 Larry J. Shuman
2004 Larry G. Richards
2005 James A. Roberts
2006 Robert J. Hofinger
2007 Jane Chu Prey
2009 Ted E. Batchman
2010 Russell D. Meier
2011 Daniel J. Moore
2012 Susan Lord
2013 Arnold Neville Pears

Educational Research and Methods Division

Apprentice Faculty Grant

2012 Maria-Isabel Carnasciali, Morgan Hynes, Alejandra Magana, James Pembridge
2013 Samantha Ruth Brunhaver, James Huff, Diane L Peters, Kathryn F Trenshaw, Mahnas Jean Mohammadi-Aragh

Benjamin J. Dasher Best Paper Award

1973 Walter D. Storey
1974 Richard Hooper
1975 John J. Allan III, J.J. Lagowski
1976 John Hipwell, David Blaume
1977 John W. Renner
1978 Albert J. Morris
1979 Donald R. Woods, Cameron M. Crowe, Terrence W. Hoffman, Joseph D. Wright
1980 Marilla Svinicki
1981 Martha Montgomery
1982 Albert L. Reimenschnider, Lyle D. Feisel
1983 Davood Tashayyod, James M. Trosino, Banu Onaral
1984 Billy V. Koen
1985 Billy V. Koen
1986 Richard S. Culver
1987 David A. Conner, David G. Green, Thomas C. Jannett, M.G. Rekoff, Jr., Dennis G. Smith, Gregg L. Vaughn
1988 Richard M. Felder
1989 Richard C. Compton, Robert A. York
1990 Cindy A. Greenwood
1991 Robert J. Whelchel
1994 Daniel M. Hull, Arthur H. Guenther
1996 Burks Oakley II, Roy E. Roper
1997 Curtis A. Carver and Richard A. Howard
2001 Burelson, Ganz, and Harris
2005 Carla M. Cooke, Glenn W. Ellis, and Gail E. Scordilis
2007 Gregory A. Moses, Michael Litzkow
2008 Eric Hamilton and Andrew Hurford
2009 William J. Leonard, Christopher V. Hollot, and William J. Gerace, Stephen J. Krause, Robert J. Culbertson, Mike Oehrtman, and Marilyn Carlson
2010 Glenda Stump, Jenefer Husman, Wen-Ting Chung, and Aaron Done
2011 Jeffrey L. Newcomer
2012 Kristi J. Shryock, Arun R. Srinivasa, and Jeffrey E. Froyd
2013 Alice Pawley, Brent K Jesiek, Robin Adams, and Jeffrey E. Froyd
2014 Jenefer Husman

Best Paper Award

2008 Ashley Ater Kranov, Carl Hauser, Robert G. Olsen, and Laura Girardeau
2009 Marisa K. Orr, Zahra Hazari, Philip Michael Sadler and Gerhard Sonnert
2010 Lisa R. Lattuca & David B. Knight
2011 Michael J. Prince & Margot A. Vigeant
2012 David Knight
2013 Alice Pawley
2014 So Yoon Yoon, P.K. Imbrie, Joe J.J. Lin, and Kenneth Reid

Distinguished Lecturer Award

1966 R.W. Tyler
1967 R.W. Fleming
1968 L. DuBridge
1969 J.A. Perkins

Distinguished Service Award

1997 James E. Stice
1999 Alisha A.W. Waller, Billy V. Koen
2001 Richard S. Culver
2004 Michael J. Pavelich
2005 Larry G. Richards
2006 Dan Budny
2007 Eric P. Soulsby
2008 Dan Moore
2009 Teri Reed-Rhodes
2010 Richard Felder
2011 Cynthia J. Finelli
2012 Jennifer Karlin and Matthew Ohland
2013 Richard A. Layton
2014 Daria A Kotys-Schwartz

Eminent Lectureship Award

1969 Harold E. Mitzel
1970 Robert M. Gagne
1971 Lewis B. Mayhew

Helen L. Plants Award for Special Events

1980 Helen L. Plants
1981 Jim Russell, John C. Lindenlaub
1982 Karl A. Smith, Harold Goldstein
1983 E. Dendy Sloan, Charles F. Yokomoto
1984 David W. Johnson, Karl A. Smith
1985 Billy V. Koen
1986 Martha A. Nord, Patricia H. Whiting
1987 John C. Lindenlaub
1989 Karl A. Smith
1991 Troy E. Kostek
1994 Alisha A.W. Waller, John C. Lindenlaub
1996 Billy V. Koen
1997 Burks Oakley II
2001 Melinda J. Piket-May
2005 William C. Oakes
2007 Ruth A. Streveler
2008 Maura J. Borrego, Lynita Newswander, and Lisa McNair
2009 Lisa Benson, William Moss, Scott D. Schiff, Sherrill B. Biggers, Marisa K. Orr and Matthew W. Ohland
2010 Russell Korte and Karl A. Smith
2012 Senay Purzer and Jonathan C. Hilpert
2013 Lynn Andrea Stein and Caitrin Lynch
2014 Mats Daniels

Ronald J. Schmitz Award for Outstanding Contributions to the Frontiers in Education Conference

1984 Carol Schmitz
1985 Lawrence P. Grayson, Joseph M. Biedenbach
1986 John C. Lindenlaub
1987 George Burnet
1988 James R. Rowland
1989 Lyle D. Feisel
1990 Edwin C. Jones
1991 Victor K. Schutz
1993 Bruce A. Eisenstein
1994 David V. Kerns, Jr.
1996 David R. Voltmer
1997 William E. Sayle II
1999 Dan Budny
2001 Larry J. Shuman
2004 Larry G. Richards
2005 James A. Roberts
2006 Robert J. Hofinger
2007 Jane Chu Prey
2009 Ted E. Batchman
2010 Russell D. Meier
2011 Daniel J. Moore
2012 Susan Lord
2013 Arnold Neville Pears