Sharon Keillor Award for Women in Engineering Education

2001 Jeannie L. Darby
2002 Audeen W. Fentiman
2003 Jennifer L. Curtis
2004 Rebecca Richards-Kortum
2005 Malgorzata S. Zywno
2006 Sara Wadia-Fascetti
2007 Julia Ross
2008 Sue Ann Allen
2009 Alice C. Parker
2010 Kauser Jahan
2011 Sheryl Sorby
2012 Mary Besterfield-Sacre
2013 Teri Reed-Rhoads
2014 Susan McCahan
2015 Mia K. Markey
2016Karen C. Davis

 


Isadore T. Davis Award for Excellence in Engineering Education and Industry Collaboration

2011 Dharmaraj Veeramani
2012 Mohammad Noori
2013 Ramulu Mamidala
2016 Ramesh K. Agarwal


W. Leighton Collins Award for Distinguished and Unusual Service

1971 W. Leighton Collins
1972 L.E. Grinter
1974 Leslie B. Williams
1978 M.R. Lohmann
1979 Joseph M. Petit
1980 William Everitt
1987 Anthony B. Giordano
1989 Robert K. Armstrong
1990 Joseph M. Biedenbach
1991 George Burnet
1992 Billy V. Koen
1993 Leroy S. Fletcher
1994 Leighton E. Sissom
1995 Not Presented
1996 John C. Calhoun
1997 Robert H. Page
1998 Not Presented
1999 Not Presented
2000 Not Presented
2004 John A. Weese


John L. Imhoff Award

2006 John White
2007 Jack Lohmann
2008 Gavriel Salvendy
2009 José L. Zayas-Castro
2010 Adedeji Badiru
2012 Bopaya Bidanda
2013 Mario Beruvides
2015 Not Presented
2016 Edward A. Pohl


James H. McGraw Award

1950 Harry P. Hammond
1951 Robert H. Spahr
1952 Arthur L. Williston
1953 Charles W. Beese
1954 Arthur C. Harper
1955 Frederick E. Dobbs
1956 Charles S. Jones
1957 Arthur L. Townsend
1958 Karl O. Werwath
1959 Henry P. Adams
1960 Kenneth L. Holderman
1961 H. Russell Beatty
1962 Eugene H. Rietzke
1963 Lawrence V. Johnson
1964 A. Ray Sims
1965 Clyde L. Foster
1966 Walter M. Hartung
1967 Cecil C. Tyrrell
1968 William N. Fenninger
1969 Winston D. Purvine
1970 Hugh E. McCallick
1971 Melvin R. Lohmann
1972 Richard J. Ungrodt
1973 G. Ross Henninger
1974 Merritt A. Williamson
1975 Louis J. Dunham, Jr.
1976 Eugene Wood Smith
1977 Donald C. Metz
1978 Joseph J. Gershon
1979 Robert J. Wear
1980 Lyman L. Francis
1981 Ernest R. Weidhaas
1982 Michael C. Mazzola
1983 Walter E. Thomas
1984 Stephen R. Cheshier
1985 James P. Todd
1986 Anthony L. Tilmans
1987 Lawrence J. Wolf
1988 Harris T. Travis
1989 Edward T. Kirkpatrick
1990 Ray L. Sisson
1991 Earl E. Gottsman
1992 Frederick J. Berger
1993 George A. Timblin
1994 Rolf E. Davey
1995 Frederick W. Emshousen, Jr.
1996 W. David Baker
1997 Richard M. Moore
1998 Gary R. Crossman
1999 Frank A Gourley, Jr.
2000 John J. McDonough
2001 Robert English
2002 Albert L. McHenry
2003 Walter W. Buchanan
2004 Robert L. Mott
2005 Mark A. Pagano
2006 Michael T. O’Hair
2007 Warren Hill
2008 Patricia Fox
2009 John Stratton
2010 Marilyn Dyrud
2011 Thomas M. Hall
2012 Ashok K. Agrawal
2013 Frank Hart
2014 Robert J. Herrick
2015 Ronald E. Land
2016 Carol Richardson


ASEE Lifetime Achievement Award in Engineering Education

2012 Richard M. Felder
2014 James E. Stice
2015 Karl A. Smith
2016 Russ Pimmel


Meriam/Wiley Distinguished Author Award

1986 William Z. Black, James G. Hartley
1987 Steven C. Chapra, Raymond P. Canale
1988 Daniel E. Rosner
1989 Michael J. Moran, Howard N. Shapiro
1990 D. Seborg, T. Edgar, D. Mellichamp
1991 Robert T. Balmer
1992 Yunus Cengel, Michael Boles
1993 Award not presented
1994 Stephen Vardeman
1995 Award not presented
1996 H. Scott Fogler, Steven LeBlanc
1997 Award not presented
1998 Allan R. Hambley
1999 Award not presented
2000 Yunus A. Cengel
2002 Not Presented
2004 Not Presented
2005 Not Presented
2006 Roger G. Harrison, Paul W. Todd, Scott R. Rudge, and Demetri P. Petrides
2007 Not Presented
2008 Not Presented
2009 Not Presented
2010 Antonios G. Mikos and Johnna S. Temenoff
2011 Not Presented
2012 Katta G. Murty
2016 Not Presented


DuPont Minorities in Engineering Award
(formerly Vincent Bendix Award)

1956 Clifford C. Furnas
1957 Theodore von Karman
1958 Hunter Rouse
1959 Robert F. Mehl
1960 Maurice J. Zucrow
1961 Nathan M. Newmark
1962 Roy Bainer
1963 Arthur T. Ippen
1964 John Bardeen
1965 William R. Sears
1966 Charles S. Draper
1967 George W. Housner
1968 Harry G. Drickamer
1969 Earl R. Parker
1970 Neal R. Amundson
1971 Egon Orowan
1972 Ernst R.G. Eckert
1973 John R. Low, Jr.
1974 James W. Westwater
1975 Aldert van derZiel
1976 Harry Bolton Seed
1977 Ven Te Chow
1978 Robert A. Huggins
1979 F. William Schutz, Jr.
1980 Howard L. Wakeland
1981 Zbigniew W. Dybezak
1982 Raymond B. Landis
1983 Marion W. Blalock
1984 Louis Padulo
1985 Howard S. Kimmel
1986 William T. Brazelton
1987 Jane Z. Daniels
1988 Karl S. Pister
1989 Theodore J. Habarth
1990 Paul E. Parker
1991 Howard G. Adams
1992 Harold Deutschman
1993 Winser E. Alexander
1994 Arthur J. Bond
1995 William J. Wepfer
1996 Su-Seng Pang
1997 Karan L. Watson
1998 Emily M. Wadsworth
1999 No award made
2000 Prateen V. Desai
2001 Robert N. Braswell
2002 Sara Wadia-Fascetti
2003 Bevlee A. Watford
2004 Gary S. May
2005 Juan Gilbert
2006 Mary R. Anderson-Rowland
2007 Gerhard Paskusz
2008 Stephanie Adams
2009 Brenda Hart
2010 Not Presented
2011 Richard A. Tapia
2012 Carolyn Vallas
2014 Stephanie Luster-Teasley
2015 Helene Finger
2016 Bruce Lindvall

 


National Engineering Economy Teaching Excellence Award

2010 Gerald A. Fleischer
2012 Richard Bernhard
2014 John A. White
2016 Ted Eschenbach


National Outstanding Teaching Award

2004 Stephanie Farrell
2005 Ralph Flori
2006 Ronald W. Welch
2007 Dennis A. Silage
2008 Jerry Samples
2009 Donald P. Visco, Jr.
2010 J. Ledlie Klosky
2011 Autar Kaw
2012 Col. Bobby Grant Crawford
2013 Yacob Astatke
2014 Jeffrey Will
2015 Robert M. Brooks
2016 Mary Verstraete


Robert G. Quinn Award

2001 Angelo J. Perna
2002 Robert Hesketh
2003 David M. Hata
2004 Charles Ume
2005 Not Presented
2006 Stephanie Farrell
2007 Ann Saterbak
2008 Not Presented
2009 Jay Porter
2010 Not Presented
2011 Ahmed Rubaai
2012 Thomas F. Schubert, Jr.
2013 Not Presented
2014 Surendra K. Gupta
2015 Larry Cartwright
2016 Not Presented


William Elgin Wickenden Award

1978 W. Engin, A.E. Engin
1979 Lawrence P. Grayson
1980 William R. Grogan
1981 Eugene Chesson, Jr.
1982 Lawrence C. Kravitz
1983 Alma Lantz
1984 D.D. Bedworth & Hewitt H. Young
1985 Cynthia Selfe & Freydoon Arbabi
1986 Billy V. Koen
1987 Frederick W. Garry
1988 Richard M. Felder
1989 Richard M. Felder, Linda K. Silverman
1990 L. Carver, H. Mark
1991 George C. Beakley, Lynn Bellamy, Deloss Bowers, Donovan L. Evans, B.W. McNeill
1997 K. Patricia Cross (for paper published in 1993)
1997 Edmond I. Ko, et al (for paper published in 1994)
1997 Richard M. Felder (for paper published in 1995)
1997 David E. Goldberg (for paper published in 1996)
1998 Donald R. Woods, Andrew N. Hrymak, Robert R. Marshall, Phillip E. Wood, Cameron M. Crowe, Terrence W. Hoffman, Joseph D. Wright, Paul A. Taylor, Kimberly A. Woodhouse, C. G. Kyle Bouchard
1999 Edwin Kashy, Michael Thoennessen, Yihjia Tsai, Nancy E. Davis, Sherryl L. Wolfe
2000 Bruce E. Seely
2001 Donald R. Woods
2002 Patrick T. Terenzini, Alberto F. Cabrera, Carol L. Colbeck, John M. Parente and Stefani A. Bjorklund
2003 Richard M. Felder, Gary N. Felder, E. Jacquelin Dietz
2004 Gary S. May and Daryl E. Chubin
2005 Michelle J. Johnson and Sheri D. Sheppard
2006 Barbara M. Olds, Barbara M. Moskal, and Ronald L. Miller
2007 Robert J. Roselli, Sean P. Brophy
2008 Cynthia Atman, Robin Adams, Monica Cardella, Jennifer Turns, Susan Mosborg, Jason Saleem
2009 Matthew W. Ohland, Sheri D. Sheppard, Gary Lichtenstein, Özgür Eris, Debbie Chachra, Richard A. Layton
2010 David Jonassen, Demei Shen, Rose M. Marra, Young-Hoan Cho, Jenny Lo, Vinod Lohani
2011 Gary Lichtenstein, Alexander C. McCormick, Sheri D. Sheppard, Jini Puma
2012 Matthew W. Ohland, Catherine E. Brawner, Michelle Madsen Camacho, Richard A. Layton, Russell A. Long, Susan M. Lord, Mara H. Wasburn
2013 Deborah A. Trytten, Anna Wong Lowe, and Susan E. Walden
2014 Muhsin Menekse, Glenda S. Stump, Stephen Krause, and Michelene T. H. Chi
2015 Teri Reed, Kenneth Reid, P.K. Imbrie, Beth M. Holloway
2016 Debra M. Friedrichsen, Benjamin U. Sherrett, Edith S. Gummer, Audrey B. Champagne, Milo D. Koretsky


ASEE Annual Conference Best Paper Awards

A full list of award winners from 1998-2013 is available here.


Top ^

Sharon Keillor Award for Women in Engineering Education

2001 Jeannie L. Darby
2002 Audeen W. Fentiman
2003 Jennifer L. Curtis
2004 Rebecca Richards-Kortum
2005 Malgorzata S. Zywno
2006 Sara Wadia-Fascetti
2007 Julia Ross
2008 Sue Ann Allen
2009 Alice C. Parker
2010 Kauser Jahan
2011 Sheryl Sorby
2012 Mary Besterfield-Sacre
2013 Teri Reed-Rhoads
2014 Susan McCahan
2015 Mia K. Markey
2016Karen C. Davis

 


Isadore T. Davis Award for Excellence in Engineering Education and Industry Collaboration

2011 Dharmaraj Veeramani
2012 Mohammad Noori
2013 Ramulu Mamidala
2016 Ramesh K. Agarwal


W. Leighton Collins Award for Distinguished and Unusual Service

1971 W. Leighton Collins
1972 L.E. Grinter
1974 Leslie B. Williams
1978 M.R. Lohmann
1979 Joseph M. Petit
1980 William Everitt
1987 Anthony B. Giordano
1989 Robert K. Armstrong
1990 Joseph M. Biedenbach
1991 George Burnet
1992 Billy V. Koen
1993 Leroy S. Fletcher
1994 Leighton E. Sissom
1995 Not Presented
1996 John C. Calhoun
1997 Robert H. Page
1998 Not Presented
1999 Not Presented
2000 Not Presented
2004 John A. Weese


John L. Imhoff Award

2006 John White
2007 Jack Lohmann
2008 Gavriel Salvendy
2009 José L. Zayas-Castro
2010 Adedeji Badiru
2012 Bopaya Bidanda
2013 Mario Beruvides
2015 Not Presented
2016 Edward A. Pohl


James H. McGraw Award

1950 Harry P. Hammond
1951 Robert H. Spahr
1952 Arthur L. Williston
1953 Charles W. Beese
1954 Arthur C. Harper
1955 Frederick E. Dobbs
1956 Charles S. Jones
1957 Arthur L. Townsend
1958 Karl O. Werwath
1959 Henry P. Adams
1960 Kenneth L. Holderman
1961 H. Russell Beatty
1962 Eugene H. Rietzke
1963 Lawrence V. Johnson
1964 A. Ray Sims
1965 Clyde L. Foster
1966 Walter M. Hartung
1967 Cecil C. Tyrrell
1968 William N. Fenninger
1969 Winston D. Purvine
1970 Hugh E. McCallick
1971 Melvin R. Lohmann
1972 Richard J. Ungrodt
1973 G. Ross Henninger
1974 Merritt A. Williamson
1975 Louis J. Dunham, Jr.
1976 Eugene Wood Smith
1977 Donald C. Metz
1978 Joseph J. Gershon
1979 Robert J. Wear
1980 Lyman L. Francis
1981 Ernest R. Weidhaas
1982 Michael C. Mazzola
1983 Walter E. Thomas
1984 Stephen R. Cheshier
1985 James P. Todd
1986 Anthony L. Tilmans
1987 Lawrence J. Wolf
1988 Harris T. Travis
1989 Edward T. Kirkpatrick
1990 Ray L. Sisson
1991 Earl E. Gottsman
1992 Frederick J. Berger
1993 George A. Timblin
1994 Rolf E. Davey
1995 Frederick W. Emshousen, Jr.
1996 W. David Baker
1997 Richard M. Moore
1998 Gary R. Crossman
1999 Frank A Gourley, Jr.
2000 John J. McDonough
2001 Robert English
2002 Albert L. McHenry
2003 Walter W. Buchanan
2004 Robert L. Mott
2005 Mark A. Pagano
2006 Michael T. O’Hair
2007 Warren Hill
2008 Patricia Fox
2009 John Stratton
2010 Marilyn Dyrud
2011 Thomas M. Hall
2012 Ashok K. Agrawal
2013 Frank Hart
2014 Robert J. Herrick
2015 Ronald E. Land
2016 Carol Richardson


ASEE Lifetime Achievement Award in Engineering Education

2012 Richard M. Felder
2014 James E. Stice
2015 Karl A. Smith
2016 Russ Pimmel


Meriam/Wiley Distinguished Author Award

1986 William Z. Black, James G. Hartley
1987 Steven C. Chapra, Raymond P. Canale
1988 Daniel E. Rosner
1989 Michael J. Moran, Howard N. Shapiro
1990 D. Seborg, T. Edgar, D. Mellichamp
1991 Robert T. Balmer
1992 Yunus Cengel, Michael Boles
1993 Award not presented
1994 Stephen Vardeman
1995 Award not presented
1996 H. Scott Fogler, Steven LeBlanc
1997 Award not presented
1998 Allan R. Hambley
1999 Award not presented
2000 Yunus A. Cengel
2002 Not Presented
2004 Not Presented
2005 Not Presented
2006 Roger G. Harrison, Paul W. Todd, Scott R. Rudge, and Demetri P. Petrides
2007 Not Presented
2008 Not Presented
2009 Not Presented
2010 Antonios G. Mikos and Johnna S. Temenoff
2011 Not Presented
2012 Katta G. Murty
2016 Not Presented


DuPont Minorities in Engineering Award
(formerly Vincent Bendix Award)

1956 Clifford C. Furnas
1957 Theodore von Karman
1958 Hunter Rouse
1959 Robert F. Mehl
1960 Maurice J. Zucrow
1961 Nathan M. Newmark
1962 Roy Bainer
1963 Arthur T. Ippen
1964 John Bardeen
1965 William R. Sears
1966 Charles S. Draper
1967 George W. Housner
1968 Harry G. Drickamer
1969 Earl R. Parker
1970 Neal R. Amundson
1971 Egon Orowan
1972 Ernst R.G. Eckert
1973 John R. Low, Jr.
1974 James W. Westwater
1975 Aldert van derZiel
1976 Harry Bolton Seed
1977 Ven Te Chow
1978 Robert A. Huggins
1979 F. William Schutz, Jr.
1980 Howard L. Wakeland
1981 Zbigniew W. Dybezak
1982 Raymond B. Landis
1983 Marion W. Blalock
1984 Louis Padulo
1985 Howard S. Kimmel
1986 William T. Brazelton
1987 Jane Z. Daniels
1988 Karl S. Pister
1989 Theodore J. Habarth
1990 Paul E. Parker
1991 Howard G. Adams
1992 Harold Deutschman
1993 Winser E. Alexander
1994 Arthur J. Bond
1995 William J. Wepfer
1996 Su-Seng Pang
1997 Karan L. Watson
1998 Emily M. Wadsworth
1999 No award made
2000 Prateen V. Desai
2001 Robert N. Braswell
2002 Sara Wadia-Fascetti
2003 Bevlee A. Watford
2004 Gary S. May
2005 Juan Gilbert
2006 Mary R. Anderson-Rowland
2007 Gerhard Paskusz
2008 Stephanie Adams
2009 Brenda Hart
2010 Not Presented
2011 Richard A. Tapia
2012 Carolyn Vallas
2014 Stephanie Luster-Teasley
2015 Helene Finger
2016 Bruce Lindvall

 


National Engineering Economy Teaching Excellence Award

2010 Gerald A. Fleischer
2012 Richard Bernhard
2014 John A. White
2016 Ted Eschenbach


National Outstanding Teaching Award

2004 Stephanie Farrell
2005 Ralph Flori
2006 Ronald W. Welch
2007 Dennis A. Silage
2008 Jerry Samples
2009 Donald P. Visco, Jr.
2010 J. Ledlie Klosky
2011 Autar Kaw
2012 Col. Bobby Grant Crawford
2013 Yacob Astatke
2014 Jeffrey Will
2015 Robert M. Brooks
2016 Mary Verstraete


Robert G. Quinn Award

2001 Angelo J. Perna
2002 Robert Hesketh
2003 David M. Hata
2004 Charles Ume
2005 Not Presented
2006 Stephanie Farrell
2007 Ann Saterbak
2008 Not Presented
2009 Jay Porter
2010 Not Presented
2011 Ahmed Rubaai
2012 Thomas F. Schubert, Jr.
2013 Not Presented
2014 Surendra K. Gupta
2015 Larry Cartwright
2016 Not Presented


William Elgin Wickenden Award

1978 W. Engin, A.E. Engin
1979 Lawrence P. Grayson
1980 William R. Grogan
1981 Eugene Chesson, Jr.
1982 Lawrence C. Kravitz
1983 Alma Lantz
1984 D.D. Bedworth & Hewitt H. Young
1985 Cynthia Selfe & Freydoon Arbabi
1986 Billy V. Koen
1987 Frederick W. Garry
1988 Richard M. Felder
1989 Richard M. Felder, Linda K. Silverman
1990 L. Carver, H. Mark
1991 George C. Beakley, Lynn Bellamy, Deloss Bowers, Donovan L. Evans, B.W. McNeill
1997 K. Patricia Cross (for paper published in 1993)
1997 Edmond I. Ko, et al (for paper published in 1994)
1997 Richard M. Felder (for paper published in 1995)
1997 David E. Goldberg (for paper published in 1996)
1998 Donald R. Woods, Andrew N. Hrymak, Robert R. Marshall, Phillip E. Wood, Cameron M. Crowe, Terrence W. Hoffman, Joseph D. Wright, Paul A. Taylor, Kimberly A. Woodhouse, C. G. Kyle Bouchard
1999 Edwin Kashy, Michael Thoennessen, Yihjia Tsai, Nancy E. Davis, Sherryl L. Wolfe
2000 Bruce E. Seely
2001 Donald R. Woods
2002 Patrick T. Terenzini, Alberto F. Cabrera, Carol L. Colbeck, John M. Parente and Stefani A. Bjorklund
2003 Richard M. Felder, Gary N. Felder, E. Jacquelin Dietz
2004 Gary S. May and Daryl E. Chubin
2005 Michelle J. Johnson and Sheri D. Sheppard
2006 Barbara M. Olds, Barbara M. Moskal, and Ronald L. Miller
2007 Robert J. Roselli, Sean P. Brophy
2008 Cynthia Atman, Robin Adams, Monica Cardella, Jennifer Turns, Susan Mosborg, Jason Saleem
2009 Matthew W. Ohland, Sheri D. Sheppard, Gary Lichtenstein, Özgür Eris, Debbie Chachra, Richard A. Layton
2010 David Jonassen, Demei Shen, Rose M. Marra, Young-Hoan Cho, Jenny Lo, Vinod Lohani
2011 Gary Lichtenstein, Alexander C. McCormick, Sheri D. Sheppard, Jini Puma
2012 Matthew W. Ohland, Catherine E. Brawner, Michelle Madsen Camacho, Richard A. Layton, Russell A. Long, Susan M. Lord, Mara H. Wasburn
2013 Deborah A. Trytten, Anna Wong Lowe, and Susan E. Walden
2014 Muhsin Menekse, Glenda S. Stump, Stephen Krause, and Michelene T. H. Chi
2015 Teri Reed, Kenneth Reid, P.K. Imbrie, Beth M. Holloway
2016 Debra M. Friedrichsen, Benjamin U. Sherrett, Edith S. Gummer, Audrey B. Champagne, Milo D. Koretsky


ASEE Annual Conference Best Paper Awards

A full list of award winners from 1998-2013 is available here.


Top ^